Cechy dobrego CV programisty

Dzisiejszy wpis jest o pisaniu dobrego CV dla programisty. W takim razie musi ono zadziałać na innych programistów, którzy je czytają. Finalnie CV zawsze trafi do jakiegoś programisty, aby mógł je ocenić.

Nie lej wody

Jest to najważniejsza zasada. Nikt nie lubi nic nieznaczących tekstów typu „lubię nowe wyzwania, sprawnie się uczę, chętnie działam w zespole”. Również już na nikogo nie działają.

Większość osób, które sprawdza CV myśli sobie, że mają jeszcze wiele pracy na głowie. Żeby im ułatwić zadanie lepiej po prostu dać im konkrety. Czyli zamiast wypełniać sekcję „O mnie” na 1/3 strony to najlepiej dać 2-3 zdania, bo tyle zdecydowanie wystarcza. A resztę szczegółów można przekazać na rozmowie kwalifikacyjnej.

Kolejną ważną kwestią jest uwzględnianie umiejętności. które nie są związane z branżą IT. Nie ma sensu podkreślać tego, że mamy umiejętności stolarskie lub kulinarne, bo to nie ma większego znaczenia w naszej przyszłej pracy. Więc takie zbędne elementy możemy z góry pominąć.

Estetyka

Nie każdy o tym mówi, ale każdy zwraca uwagę na wygląd. Programista też. Nawet jeśli proszą o konkrety, to przyjemniej czyta się schludnie przygotowany PDF. Bo najważniejsza jest czytelność. Zwraca to uwagę odbiorcy, a połączone z profesjonalnie zrobionym zdjęciem daje korzystny efekt.

Konkrety

Najgorsze co możemy zrobić to wypisać swoje umiejętności np. „php, mysql, javascript, jquery, c#, c++, java, android, git, wordpress, photoshop, excel”, a nie uwzględnić poziomu umiejętności. Gdy nie wiemy nawet na jakim poziomie jesteśmy, to oznacza to tyle, że nie wiemy raczej zbyt wiele na ten temat.

Zamiast tego lepiej przejść do konkretów i napisać np:

  • Dobra znajomość PHP7
  • podstawowa znajomość GIT (praca z Bitbucket)
  • dobra znajomość frameworków: Laravel, CakePHP

Warto to jakoś posegregować i podać projekty, jakie się robiło i jaką rolę się w nich pełniło. Nie muszą to być koniecznie projekty komercyjne, a nawet takie, które robiliśmy w ramach nauki.

Obcy język

Zazwyczaj CV jest pisane w ojczystym języku. Dla większości nie ma to znaczenia, ale jeśli napisane jest w języku angielskim to pokazuje to, że jest duża szansa na znajomość języka angielskiego. Możemy więc być pewni, że wersja anglojęzyczna nie zaszkodzi.