Role w dziedzinie Web Developmentu

Tworzenie stron internetowych dzieli się na wiele segmentów. Zazwyczaj za jedną stronę odpowiada kilka osób, z których każda jest odpowiedzialna za inną część ze względu na umiejętności danej osoby. Jednak niektóre nazwy ról nie są tak proste do zrozumienia na samym początku. W takiej sytuacji warto wiedzieć kto kim jest i za co jest odpowiedzialny.

Dział Designu

Pracujący w nim ludzie często nazywani są grafikami. Odpowiadają oni za wygląd stron internetowych. Przez charakterystykę swojej roli to oni najczęściej pracują na początku projektu z klientem. Tworzą z nim obraz wszystkich elementów, które mają znaleźć się na stronie w taki sposób by były ze sobą spójne jednocześnie odpowiadając początkowemu pomysłowi. Pracują oni najczęściej w najpopularniejszych programach graficznych czyli Photoshop oraz Sketch.

Dział Frontendu

Programiści w tym dziale zajmują się urzeczywistnieniem wizji grafików na stronie internetowej. Efektem prac jest aplikacja internetowa. Dokładniej wszystkie elementy, które się tam znajdują i które mogą zostać użyte przez użytkownika końcowego. Z założenia dział Frontendu i Designu powinni ze sobą ściśle współpracować, aby finalny efekt był jak najlepszy.

Do pracy korzystają tylko z trzech języków: HTML, CSS i JS. Na szczęście gdy sięgniemy po biblioteki i frameworki to wybór staje się dużo większy. Wszystko po to żeby osiągnąć zadowalający efekt końcowy. Niestety przez różnorodność systemów operacyjnych i przeglądarek ich praca jest znacząco utrudniona.

Dział Backendu

Jest to bardzo niedoceniona grupa programistów przez użytkowników końcowych. Ponieważ ich praca nie jest widoczna gołym okiem dla przeciętnej osoby pomimo że ich praca jest jedną z ważniejszych podczas całego procesu tworzenia. Backend odpowiada za wszystkie logiczne aspekty aplikacji internetowej, czyli zapisywanie danych i komunikacja z innymi częściami systemu. Jest to wielka odpowiedzialność. Szczególnie w przypadku zajmowania się sprawami bankowymi.

Pod względem wyboru języka do pracy programiści mają ogromną swobodę, ponieważ w prawie każdym dostępnym języku da się stworzyć potrzebną aplikację. Jednak w tym wypadku sprawa nie kończy się na językach programowania. W tym wypadku trzeba wybrać też takie elementy jak bazy danych czy sposoby uwierzytelniania.

Dział QA

Pracujący w nim ludzie często nazywani są testerami. Odpowiadają oni za przetestowanie aplikacji oraz znalezienie jak największą liczbę błędów zanim ujrzy ona światło dzienne.

Testowanie można podzielić ze względu na rodzaj testu jaki jest wykonywany:

  • Manualny – ręczne szukanie błędów i próba dochodzenia do skrajnych sytuacji
  • Automatyczny – użycie kodu, którego zadaniem jest udawanie zachowań użytkownika. W tej sytuacji również starają się dojść do skrajnych przypadków lecz jest to o wiele wydajniejsze

Istotną rzeczą w temacie QA jest to, że osoby w tym dziale nie tylko testują aplikacje. Są oni zobowiązani zapewnić o jakości wytworzonego produktu. Tak naprawdę każdy programista powinien być w pewnym stopniu testerem. Jednak dział QA oprócz zgłaszania problemów często proponuje nowe rozwiązania, które mają usprawnić ogólne działanie strony internetowej.

Dział DevOps

Osoby w tym dziale odpowiadają za poprawną komunikację pomiędzy aplikacjami stworzonymi przez frontend i backend. W tym przypadku jest wymagana szeroka wiedza z zakresu sposobów tworzenia infrastruktury, o systemach operacyjnych oraz o sposobach zarządzania wszystkimi elementami w przyszłości. Zadaniem DevOps jest również nadzorowanie zasobów w systemie i szybka reakcja w kryzysowych sytuacjach. Z tego też powodu mają oni najczęściej największe uprawnienia dostępu.