Jak założyć stronę internetową? Poradnik dla początkujących

Internet na dobre wpisał się w krajobraz naszej codzienności, a z każdym miesiącem coraz bardziej miesza się z naszą rzeczywistością. Niektóre typy stron mogą być sukcesywnie zastępowane przez dobrze prowadzone konta w portalach społecznościowych, ale jednak warto mieć swoją wizytówkę w sieci. A jak założyć własną stronę internetową? Cóż, na to pytanie nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaką rolę ma ona pełnić.

Stworzenie własnej strony internetowej

Tworzenie stron internetowych na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat bardzo się zmieniło. Prawdopodobnie nie jestem jedynym, który próbując swoich sił w temacie na początku XXI wieku musiał liznąć odrobiny komend i kodów. Jasne, można było korzystać z pomagających w temacie edytorów ze stałym podglądem i czytelnym interfejsem, ale wszyscy którzy pamiętają efekt finalny stron np. w Microsoft Front Page chyba zgodzą się z tym, że nie była to gra warta świeczki. Dlatego też jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wymagało to dużo większych nakładów pracy, brakowało platform pozwalających stworzyć w pełni funkcjonalną witrynę bez napisania chociażby jednej linijki kodu. Teraz takowych nie brakuje — co ważne, nie mowa tylko o prostych wizytówkach, ale w pełni działających portalach, które możemy w dużej mierze dostosować do własnych potrzeb.

 

Strona internetowa na własnym serwerze

Jeżeli chcielibyście stworzyć stronę internetową od zera — warto rozpocząć od wyboru odpowiedniej usługi hostingowej. Na rynku są dziesiątki firm oferujące przestrzeń na serwerach. Porównajcie ich warunki i pakiety które mają do zaoferowania, a po zakupie serwera można przejść do tworzenia własnego miejsca w sieci. Czy to oznacza, że nie ma darmowych hostingów? Są, jednak często korzystanie z nich wiąże się z zestawem braków i ograniczeń, które raczej nie przypadną nikomu do gustu.

Strona internetowa: od zera czy na gotowym silniku?

Nie jest prawdą, że strony internetowe pisane w całkowicie od zera odeszły w zapomnienie. Warto jednak być świadomym, że ręczne aktualizowanie w kodzie jest po prostu niewygodne. Dlatego o ile stworzenie w ten sposób statycznej strony na której nie planujemy regularnych aktualizacji (albo planujemy je bardzo rzadko) ma sens, o tyle w przypadku całej reszty tworzenie witryny internetowej od zera w ten sposób będzie po prostu niepraktyczne. Tutaj idealnie sprawdzą się proste wizytówki, portfolia czy strony z krótkimi ofertami. Zainteresowani większym pakietem rozwiązań powinni poszukać czegoś bardziej rozbudowanego.

I tutaj przychodzi z odsieczą druga z opcji na własnym serwerze. Chodzi o jeden ze sprawdzonych silników, czyli tzw. CMS (ang. Content Management System) — czyli po prostu systemów zarządzania treściami. Pozwolę one w wygodny sposób zarządzać zawartością serwisu, rozbudowywania go i dodawania kolejnych elementów bez konieczności zaglądania do kodu strony. Wszystko w prostej i czytelnej formie, w której techniczne aspekty schodzą na dalszy plan, a użytkownicy dobrze przygotowanej witryny muszą skupić się wyłącznie na jej treści. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w przypadku tworzenia własnego designu i dostosowywania go do potrzeb silnika, potrzebna będzie dużo większa wiedza, niż przy prostych, samodzielnie aktualizowanych, stronach. Na szczęście z pomocą przychodzą nam tutaj zestawy gotowych skórek, których dla najpopularniejszych rozwiązań nie brakuje. Zarówno tych darmowych, które w dużym stopniu możemy przystosować do własnych potrzeb (zmieniając grafiki, kolory itd.), jak i tych do których dostęp możemy wykupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Niewielkie, oczywiście, z porównaniem do kosztów, które musielibyśmy ponieść korzystając z usług profesjonalistów. Do najpopularniejszych systemów CMS dostępnych za darmo należą m.in. WordPress, Drupal i Joomla!

 

Jeżeli będziecie zainteresowani stworzeniem własnej witryny na wykupionym wcześniej serwerze, to w sieci znajdziecie tysiące rozmaitych poradników, których autorzy pomogą wam od podstaw zgłębić temat. Warto też pamiętać, że korzystając z własnych rozwiązań mamy pełny dostęp do strony WWW, jej kodu, reklam które nań zamieszczamy itp. Ta władza to jeden z elementów wyróżniających je na tle kolejnej kategorii, czyli witryn zakładanych za pośrednictwem paru kliknięć na popularnych hostingach.

Darmowa strona internetowa zakładana na popularnych hostingach

Tworzenie własnych serwisów internetowych w dzisiejszych czasach może być też niezwykle proste. Nie trzeba pisać kodu, a tym bardziej nie trzeba nawet kupować serwera ani instalować na nim żadnego popularnego silnika. Jako idealne przykłady takich rozwiązań mogą posłużyć nam jedne z najpopularniejszych usług tego typu — wordpress.com oraz blogspot.com. Prawdopodobnie każdy z was nie raz i nie dwa korzystał z serwisów / blogów, które znajdują się na tych domenach. Założenie tam własnej wiryny WWW to, dosłownie, kwestia przebicia się przez kilka formularzy przy zakładaniu strony. Korzystanie z takich usług ma wiele plusów (nie potrzeba zgłębiać technicznych aspektów, to nic nie kosztuje, wszystko trwa krótką chwilę). Niestety trzeba też liczyć się z ich ograniczeniami. Owszem, podepniemy do nich swoje domeny, ale przez brak dostępu do serwera i wielu elementów witryny, stworzenie satysfakcjonujących nas modyfikacji może być kłopotliwe — szczególnie odczują to właściciele blogów / stron w domenie wordpress.com

Strona internetowa w abonamencie

Poza powyższymi, ostatnie lata przyniosły nam także serwisy, w których możemy dowolnie łączyć ze sobą komponenty i tworzyć strony za pomocą prostego przepuść i upuść. Większość z nich niesie za sobą sporo ograniczeń, ceny abonamentów także prawdopodobnie też nie wszystkich zachęcą. Trzeba jednak przyznać, że potrafią one wyglądać naprawdę efektownie. Do takich usług należą m.in. Wix, SiteBuilder, BigCommerce, Bitrix, Mozello, IMCreator, DoodeKit czy Weebly. Niektóre z nich pozwalają nawet pobrać stworzone za pośrednictwem ich edytorów efekty i zamieścić na własnym hostingu, tworzenie jest dziecinnie proste, a z każdym dniem przybywa tam coraz więcej opcji. To nie tylko portfolia i szeroko pojęte wizytówki, ale istnieje także opcja stworzenia za ich pośrednictwem sklepów internetowych.

Jaką stronę internetową założyć?

Trudno obecnie mówić o stronie internetowej bez kontekstu. Przede wszystkim dlatego, że współcześnie można wymienić co najmniej kilka ich rodzajów. A w przypadku rozmyślania o stworzeniu portalu informacyjnego czy poczytnego bloga, to puszczenie ich w świat jest dopiero początkiem wielkiej przygody. Musicie być gotowi na wiele godzin pracy nad kolejnymi aktualizacjami czy zgłębieniem wiedzy związanej z jej pozycjonowaniem, aby wszyscy korzystający z popularnych wyszukiwarek mogli na nią trafić według wskazanych przez was fraz kluczowych.

 

W przypadku prostych stron-wizytówek, portfolio czy też z zestawem firmowych ofert sprawy są odrobinę łatwiejsze — jednak w ich przypadku też nie warto zaniedbywać kwestii pozycjonowania. Przecież internet to miejsce, gdzie można znaleźć potencjalne grono nowych klientów, gotowych skorzystać z naszej unikalnej oferty.

Jak widać współczesny internet oferuje cały zestaw opcji związanych ze stworzeniem własnej strony internetowej. Cały pakiet generatorów z pewnością pomoże wszystkim, którzy nie zaznajomili się z tematem. Do tego dochodzą jeszcze strony internetowe, które po kilku minutach można zacząć zapełniać treścią. Nie brakuje też darmowych rozwiązań CMS pozwalających stworzyć ogromne serwisy, którymi zarządzać będziecie mogli bez napisania chociaż jednej linijki kodu. Do tego dodajcie cały zestaw samouczków, poradników, dodatkowych skryptów i rozwiązań dzięki którym będziecie mogli stworzyć stronę waszych marzeń.