Zanim założysz własną stronę www, musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: co ci da własna strona internetowa?
Jak założyć strony internetowe – czyli startujemy
Ponad 60% Polaków szuka w Sieci informacji o firmach, co szósty internauta dokonuje e-zakupów, a dla jednej czwartej przedsiębiorstw Internet jest głównym rynkiem zbytu. W obliczu takiej rzeczywistości posiadanie własnego adresu i dobrej strony internetowej staje się koniecznością. Pytanie tylko jak założyć stronę internetową (nie wliczam w działania etapów poszukiwania profesjonalnego twórcy stron www, wykonania projektu i jego akceptacji)?
Wybór domeny
Pierwsza kwestia to wybór domeny. Wszystkie strony internetowe posiadają adres internetowy, pod którym są dostępne. Domena jest jednym z kluczowych elementów, mających wpływ na sukces Twojej firmy. Składa się z 3 elementów: znacznika „www” (obecnie nie jest już wymagany), części głównej („nazwy”) i końcówki, np.: pl, com, com.pl, info, eu, itd. Jaka powinna być dobra domena? Zasada nr 1 mówi, że ma być łatwa do zapamiętania, krótka i nawiązująca do charakteru działalności firmy czy osoby.
Często pada pytanie o to, czy nazwa strony www musi być taka sama jak nazwa firmy. Odpowiedź brzmi: nie, ale dobrze byłoby, gdyby zawierały wspólne elementy. Przykładowo, firma z branży nieruchomości świadcząca usługi wynajmu i sprzedaży mieszkań w Warszawie może wybrać domenę z nazwą tej usługi, np. sprzedazmieszkan.pl czy mieszkaniawarszawa.pl. Kiedy internauta zobaczy taki adres, łatwo go skojarzy z daną branżą i zapamięta.
Jeśli wybrana zostanie nazwa, która nie odnosi się do firmy, oferowanych produktów czy branży w jakiej działa, właściciel strony będzie musiał ponieść spore nakłady finansowe na promocję marki. Duże przedsiębiorstwa mają w takim wypadku większe szanse na powodzenie. Mniejszym firmom jest znacznie trudniej. W obu przypadkach warto, aby firmy unikały skrótowców (np. awmwawa.pl) oraz zbyt długich nazw domen (np. agencjawynajmumieszkanwarszawa.pl).
Gdzie zarejestrować domenę?
Miejsc przeznaczonych do tego celu jest wiele, a ceny i warunki są wszędzie zbliżone. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło rejestracja domen, aby otrzymać listę wyników z pokaźną liczbą firm, które się tym zajmują.
Wybór hostingu
Hosting to usługa polegająca na dostarczeniu sprzętu i niezbędnego oprogramowania umożliwiającego uruchomienie strony www i utrzymanie skrzynek pocztowych. Należy dokonać zakupu tzw. miejsca na serwerze, czyli komputerze podłączonym do internetu 24 h na dobę. Przy wyborze nie należy kierować się tylko ceną. Jeśli Twoja strona często będzie niedostępna lub nie będzie się otwierać to nigdy nie zdobędziesz stałych czytelników lub klientów.
Co dalej?
Musisz jeszcze sformułować i zanalizować cel swojej strony internetowej. Aby odnieść sukces w Internecie, zdefiniuj go dokładnie i określ jak będziesz dążyć do osiągnięcia wyznaczonych celów. Nie zapominaj o Twoich klientach lub odbiorcach zakładanych stron www, bo tak naprawdę witryna ma być dla nich.
Strona z systemem CMS
CMS to system, który umożliwia zarządzanie stroną internetową (treścią, jaka się na niej znajduje) bez znajomości kodu HTML czyli bez informatycznego przygotowania. Używanie systemu przypomina pracę z programami, z których większość osób posiadających komputer lub pracujących na komputerze korzysta na co dzień (tzw. systemy okienkowe).
W zależności od tego, czy strona internetowa ma być statyczna, a treści dodawane i zmieniane będą sporadycznie, czy serwis będzie często aktualizowany, właściciel musi przed rozpoczęciem prac nad witryną (czyli zanim firma zacznie projektować i tworzyć serwis) zdecydować czy chce używać systemu CMS. Jeżeli serwis będzie miał być wyposażony w system CMS, warto wcześniej zapoznać się demem takiego programu, aby sprawdzić, czy korzystanie z niego nie sprawia trudności, a dodawanie treści na stronę jest faktycznie tak proste, jak zapewnia autor.
Projekt graficzny – szablon, czy indywidualny layout?
Każda strona internetowa, oprócz treści, posiada również design. Zlecający tworzenie stron www mają trzy możliwości w zakresie projektu graficznego: darmowy projekt (gotowy do ściągnięcia z Internetu), gotowy projekt płatny lub projekt od podstaw stworzony na zlecenie.
Darmowe szablony stron www
Projekty darmowe, których Sieć jest pełna są często przestarzałe. Zostały wykonane za pomocą niestosowanych już dziś technologii lub są po prostu niestaranne i mało atrakcyjne. Dlatego też autorzy umieszczają je w Sieci (ktoś zawsze wykorzysta). Mało kto pracowałby nad świetnie przygotowanym projektem przez kilka dni, aby później udostępnić go innym za darmo.
Płatne szablony stron
Gotowy projekt, który kupuje się od autora to opcja zdecydowanie lepsza od wersji darmowej. Istnieje jednak zagrożenie, że inna firma skorzysta z tego samego szablonu. Ponadto, projekt taki nie jest stworzony dla określonej firmy. Twórca dopasowuje design do tematyki strony firmy, a nie do jej indywidualnej marki.
Indywidualny projekt graficzny
Ostatnia już opcja to projekt, który jest tworzony podstaw dla określonej firmy, zlecającego. Graficy pracujący nad designem biorą pod uwagę oczekiwania zlecającego dotyczące strony oraz jej przyszłą funkcjonalność, aby wszystko było ze sobą spójne. Dzięki projektowi strony www tworzonemu na zamówienie Twoja strona firmowa na pewno wyróżni się na tle konkurencji.
Dalsze kroki zakładania strony www
Teraz przychodzi czas na stworzenie strony internetowej. Zapraszamy do zapoznania się z etapami tworzenia witryn lub też z opisem tworzenia stron www krok po kroku widzianym oczami klienta. Jeśli posiadasz już stronę internetową, to ostatnim krokiem będzie wgranie jej na wykupiony serwer. Najczęściej usługi te wykonują firmy, które stworzyły wcześniej stronę internetową. I to już właściwie koniec zakładania strony internetowej. Teraz należy zadbać o rozwój strony, co opisujemy w dalszej części niniejszego poradnika.
Na tym etapie wiesz już jak założyć stronę internetową, zatem do dzieła!