Własna strona internetowa często kojarzy się z wydatkami.
Tak, to najczęściej prawda.
Agencje interaktywne mają gotowe cenniki za zbudowanie strony internetowej.
Dzięki temu wiesz od początku, z jakimi wydatkiem wiąże się zamówienie własnej strony www.
Ale da się ją zbudować samodzielnie.
Nawet jeśli nie znasz się na kodowaniu.
Przede wszystkim – tworzenie stron internetowych to nie czarna magia.
Nawet jeśli usłyszysz, że „budowa strony internetowej wymaga zaangażowania całego zespołu specjalistów i dlatego tyle musi kosztować”, to pamiętaj o jednym: warto mierzyć siły na zamiary.
tworzenie stron internetowych
Wielki, komercyjny serwis potrzebuje wsparcia specjalistów.
Budowa strony internetowej o takich rozmiarach to sporo pracy.
Za to zrobienie strony internetowej, która pomoże ci rozwinąć biznes, jest prostsza. Najważniejsze, że możesz ją wykonać sam.
Wystarczy pamiętać o najważniejszych zasadach projektowania stron.
Wtedy budowanie i robienie stron internetowych przestaje być takie trudne.
Tworzenie stron internetowych
Dobrze mieć do niego ambicje lub talent. A najlepiej – jedno i drugie.
Co jednak, kiedy nie masz żadnego z nich?
Nic straconego. Dasz radę.
Ale po kolei.
Projektowanie stron internetowych polega na dobrym ułożeniu elementów.
Dobry projekt sprawia, że użytkownik wie od początku, o co chodzi i jakie potrzeby pomoże mu zrealizować ta konkretna strona.
Zamówienie pizzy czy przeczytanie ciekawego wpisu – użytkownik musi zostać zaznajomiony od razy z tym co dana strona oferuje.
Dobry projekt strony internetowej wymaga też poczucia estetyki i szacunku do użytkownika.
Jednak jeśli nie wiesz, jak połączyć to, co chcesz zaproponować użytkownikom z ramami strony internetowej – nic straconego. Są jeszcze szablony stron internetowych.
Szablon załatwia w dużej mierze problem projektu strony www. Dostajesz zgrabny układ strony, w którym musisz tylko podmienić treści i gotowe.
Jak widzisz, tworzenie stron internetowych może być całkiem proste. Pozostaje jednak pytanie o to, jak zrobić tanio stronę internetową.
Program do tworzenia stron www – czy musi być zainstalowany na dysku?
Przez wiele lat (jak pokazuje historia stron internetowych) wymagały one kodowania.
Trzeba było znać znaczniki HTML i dopiero wtedy można było się brać za tworzenie stron internetowych.
Mniej więcej na początku XXI wieku pojawiły się kreatory stron internetowych.
Dzięki nim dało się zbudować stronę bez kodowania, ale efekt końcowy pozostawiał sporo do życzenia.
Optymalizacja stron była na bardzo niskim poziomie, kod zawierał wiele niepotrzebnych znaczników i był daleki od ideału.
Dodaktowo programy do tworzenia stron internetowych należało zainstalować na dysku.
Aby zakupić taki program należało zapłacić sporą sumę pieniędzy za licencję na jedno stanowisko.
W czasach, gdy internet był powolny, a kreatory generowały sporo niepotrzebnego kodu szybko się okazało, że tylko strony internetowe zrobione przez profesjonalistów działały o niebo lepiej.
Na szczęście uległo to zmianie.. W okolicy 2013 roku program do tworzenia stron internetowych nie musiał już być zainstalowany.
Wystarczyło zalogować się w aplikacji SaaS-owej i samodzielnie zrobić stronę. Bez kodowania, instalowania ani kupowania licencji. Bez kłopotów z kompatybilnością i wszczynania odwiecznej walki między pecetowcami a makowcami.
Co jeszcze ważniejsze – te programy do tworzenia stron www miały jeszcze jedną ważną zaletę: pozwalały zrobić stronę internetową za darmo.
Strona internetowa za darmo?
Tak, za darmo. Tworzenie stron internetowych za darmo jest możliwe.
Dzięki kreatorom stron www to jeszcze prostsze, bo nie musisz znać się na pisaniu skoplikowanego kodu.
Przydaje się za to pomysł, odrobina czasu i ułożenie elementów tak, jak chcesz.
W praktyce możesz w ciągu kilkudziesięciu minut mieć w pełni funkcjonalną stronę nie płacąc ani grosza. W WebWave zrobisz i opublikujesz stronę internetową za darmo.
Nie musisz zajmować się na co dzień kodowaniem. Wystarczy że masz pomysł, a własna strona internetowa okaże się być bliższą perspektywą, niż Ci się wydaje.
Musisz przyznać – w takiej sytuacji tworzenie stron internetowych jest proste. Zwłaszcza że dzisiejsze kreatory stron generują nieporównywalnie lepszy kod niż ich poprzednicy.
To fakt. Liczy się za to kilka rzeczy – bardzo istotnych, gdy bierzesz się za tworzenie stron internetowych, np. responsywność.
Tworzenie stron internetowych w 2019 roku
Co roku dzielimy się z Wami informacjami o trendach, ale też widzimy które trendy zaczynają obowiązywać jako reguły gdy zabieramy się za tworzenie stron internetowych.
Tych reguł jest kilka i większość z nich ma dużo sensu dla użytkowników.
Dzięki nim użytkownicy mogą wygodniej korzystać z tego, co dla nich przygotujesz na swojej stronie internetowej. Przede wszystkim: responsywność.
Od dłuższego czasu piszemy o tym, że responsywna strona internetowa to nie to samo co mobilna. Idea jest podobna: strona www ma dobrze wyświetlać się na telefonach.
Ale te dwa podejścia różnią możliwości.
Strona mobilna ma dwa widoki: na komputery i na telefony. Mają określoną wielkość wyświetlanych elementów.
Strona responsywna ma tych widoków więcej, a do tego lepiej dostosowuje się do szerokości ekranu.
Innymi słowy: jeśli zmniejszysz szerokość okna przeglądarki, to na stronie responsywnej elementy po prostu rozłożą się inaczej (ale pozostaną widoczne).
Jeśli zastanawiasz się, czy tworzenie stron internetowych, które są responsywne, jest trudne, to mam dobrą wiadomość.
W WebWave wystarczy ułożyć elementy dla każdego z czterech domyślnych widoków i responsywna strona internetowa jest gotowa!
Responsywne strony internetowe mają jeszcze jedną dużą zaletę: lubi je algorytm wyszukiwarki Google. Niedawno Google zapowiedziało, że strony przyjazne urządzeniom mobilnym będą wyżej w wynikach wyszukiwania.
Więc skoro coś ułatwi użytkownikom korzystanie ze strony, a algorytm Google’a zachęci do wyświetlania wyżej, to trzeba to uwzględnić biorąc się za tworzenie stron internetowych.
budowanie stron internetowych to łatwe
Jak bezpieczeństwo wpływa na tworzenie stron internetowych
To kolejny prąd, który dzięki któremu użytkownicy mogą sporo zyskać, a który ma sporo sensu. I stanie się niebawem regułą.
Chodzi oczywiście o zastępowanie HTTP protokołem HTTPS(HTTP + SSL) i promowanie rozwiązań, dzięki którym internet będzie bezpieczniejszym miejscem.
Google Chrome od września 2018 roku oznacza strony bez certyfikatu SSL (czyli takie, które łączą się z przeglądarkami za pomocą nieszyfrowanego połączenia) jako strony internetowe które nie są bezpieczne.
Czyli tworzenie stron internetowych bez uwzględnienia bezpieczeństwa użytkowników może mieć bardzo krótkie nogi.
Dlatego certyfikat SSL jest zawsze dobrym wyborem dla użytkowników i bezpieczeństwa strony internetowej. Wszystkie dane logowania, maile i inne są szyfrowane.
Obiekty wektorowe i optymalizacja stron internetowych
Zabierając się za tworzenie stron internetowych trzeba też pamiętać o optymalizacji strony.
To bardzo ważna rzecz przy pozycjonowaniu, ale wpływa też na doświadczenie użytkownika(user experience) i ogólne korzystanie ze strony internetowej.
Optymalizacja strony internetowej to w dużym skrócie przyspieszenie jej działania.
Większość narzędzi do tworzenia stron internetowych pozwala na taką optymalizację, ale często wymaga to sporej wiedzy o kodowaniu.
Największy problem przy optymalizacji stanowią grafiki na stronie(zwłaszcza duże). Dlatego projektowanie strony internetowej powinno dać intuicyjną i szybko ładująca się stronę.
Żeby nie borykać się z problemem wolno ładujących się grafik możesz zrobić trzy rzeczy. Pierwszą jest oczywiście wybieranie grafik o dobrej rozdzielczości.
1400 pikseli szerokości wystarczy, żeby zdjęcia dobrze wyglądały.
Zwłaszcza że obecnie niewielu użytkowników internetu korzysta z wyświetlaczy o realnej rozdzielczości większej niż 1400 pikseli.
To załatwia sporą część tematu rozmiaru zdjęć na stronie.
Jeśli zastanawiasz się nad dobrym formatem zdjęć na stronę – zawsze wybieraj formaty, które da się łatwo skompresować.
Różnica w jakości między plikami z rozszerzeniem .jpg z kompresją o wartości 90 a 70 jest trudna do zauważenia na zwykłym monitorze. Za to rozmiar zdjęcia zmienia się bardzo.
Małe grafiki i budowanie strony to bardzo dobra para.
Do automatycznej kompresji grafik przydadzą Ci się narzędzia takie jak TinyJPG – przesyłasz grafikę, aplikacja kompresuje, a Ty masz mały plik.
Brzmi jak dobry układ!
Jeszcze jedną rzeczą, która bardzo Ci się przyda, są grafiki wektorowe. Mają bardzo mały rozmiar, a przy okazji doskonale się skalują.
W przeciwieństwie do zwykłych plików graficznych, pliki SVG (czyli najpopularniejszy format plików wektorowych na stronach internetowych) można powiększać w nieskończoność i nigdy nie pokazują się ich piksele.
Wadą tego formatu jest to, że nie można w nim zapisywać zdjęć.
Ogromną zaletą: mały rozmiar pliku, skalowalność i możliwość zapisywania słów kluczowych w (dosłownie) treści grafiki. Najczęściej w tym formacie dodawane są ikony i drobne ozdobniki na stronę.
Żeby ułatwić pracę w WebWave znajdziesz darmowy bank ponad 400 tysięcy zdjęć i ikon.
Nie musisz już szukać ich w internecie; darmowe zdjęcia dodasz do strony nie wychodząc z kreatora .
Te rzeczy pomogą Ci zoptymalizować stronę pod kątem szybkości, a do tego pozwalają na skuteczniejsze budowanie własnej strony.
jak zacząć tworzenie stron internetowych
Budowanie i pozycjonowanie stron internetowych
Każda strona internetowa potrzebuje pracy przy pozycjonowaniu.
Chociaż nie każdy musi być specjalistą, to jednak każdy powinien chociaż trochę wiedzieć jak wypozycjonować własną stronę internetową.
Pozycjonowanie strony www to nic innego jak dostosowanie treści strony do pytań, które użytkownicy zadają w wyszukiwarce.
Sztuka polega na tym, żeby dobrze odpowiadać na te pytania.
Pracę przy pozycjonowaniu stron internetowych dzielimy na SEO on-site i off-site. Skupię się na tym pierwszym, ale napiszę też kilka słów o tym drugim.
Zabierając się za tworzenie stron internetowych musisz wybrać taki program do tworzenia stron www, który daje Ci możliwość wprowadzenia kluczowych dla SEO elementów:
nazwy i opisu każdej strony (też blogowej);
alternatywnych treści i opisów obrazków;
struktury nagłówków;
łatwego podpięcia Google Search Console.
Te cztery rzeczy są kluczowe, jeśli chcesz, żeby budowanie strony internetowej przyniosło efekty w postaci ruchu organicznego.
Nie każde program do tworzenia stron internetowych na to pozwala.
Czasem trzeba instalować dodatkowe wtyczki, czasem narzędzie nie pozwala na zajęcie się SEO.
Pozycjonowanie warto zacząć od wyboru fraz kluczowych, na które ma być pozycjonowana Twoja własna strona internetowa.
Gdy wiesz już, o czym będzie, warto zająć się wyborem dobrych słów kluczowych. Pomoże Ci w tym Planer Słów Kluczowych Google lub narzędzia typu Ubersuggest.
Dzięki nim łatwiej będzie Ci znaleźć zestaw słów kluczowych, na które chcesz pozycjonować stronę internetową.
Jednak samo pozycjonowanie, zwłaszcza jeśli zabierzesz się za nie z głową, może być też początkiem świetnej przygody.
Zwłaszcza że pozycjonowanie stron to nie tylko czarna magia lub wtykanie słów kluczowych w każde zdanie. To także sporo pracy i zabawy kreatywnej.
Na pozycję strony w wynikach wyszukiwania mają wpływ też inne rzeczy: szybkość strony, jej responsywność, zewnętrzne linki czy wreszcie – jakość treści.
Niedawno Google ujawniło wszystkich 200 elementów, które brane są pod uwagę przy pozycjonowaniu strony. Tak, jest ich aż 200.
Niektóre są bardzo istotne, niektóre praktycy SEO określają jako kosmetyczne.
tworzenie stron internetowych zacznij teraz
Ważne zawsze będą dobrze dobrane słowa kluczowe i takie ich wkomponowanie w tytuły i opisy stron (oraz obiektów), żeby wyglądały naturalnie.
Kolejnym istotnym elementem są oczywiście nagłówki – to je najchętniej czytają roboty Google’a i to w nich warto umieszczać frazy kluczowe.
Pamiętaj, że na każdej podstronie może być tylko jeden nagłówek typu H1(nagłówek główny).
Od kiedy Google wprowadziło algorytm RankBrain, zaczęła się liczyć też treść stron i to, czy użytkownicy wchodzą w interakcję ze stroną www. Innymi słowy – na wartościowych stronach ludzie spędzają więcej czasu i rzadziej zamykają je po przejrzeniu pierwszej strony.
Takie strony internetowe odznaczają się niskim współczynnikiem odrzuceń (użytkownicy widzą więcej niż jedną stronę) oraz długim czasem na stronie.
A te dwie rzeczy bardzo dobrze świadczą o treściach na stronie, więc algorytm Google chętniej będzie podsuwał takie strony internetowe użytkownikom szukającym konkretnych informacji.
Z kolei SEO off-site to linki zewnętrzne, które kierują do zbudowanej przez Ciebie strony internetowej.
Ważne jest to, żeby były dobrej jakości (z wartościowych witryn), a przy okazji – pochodziły ze stron o zbliżonej tematyce. Wtedy RankBrain potraktuje je jako wartościowe.
W WebWave masz możliwość dodania wszystkich potrzebnych elementów odpowiedzialnych za SEO on-site. A off-site? Tu musisz wykazać się pomysłowością, bo nie ma idealnej recepty.
Jeśli chcesz zacząć swoją przygodę z pozycjonowaniem stron – koniecznie zapisz się na darmowe szkolenie z SEO. Możesz też skorzystać z informacji o pozycjonowaniu w naszej bazie wiedzy.
Tworzenie stron internetowych – podsumowanie
Jak widzisz, jest sporo złotych zasad dotyczących tworzenia stron internetowych.
Wiele razy o nich wspominaliśmy w tekstach na WebWave, dlatego przypomnę teraz tylko jedną zasadę: zrób stronę dla użytkowników.
To oni będą z niej korzystać, a im lepiej Twoje tworzenie stron internetowych będzie odpowiadać ich potrzebom, tym lepiej.
Autor: Bartek Raducha. Prowadził i konsultował projekty stron internetowych w sektorze kultury. Pracując w agencji reklamowej prowadził i współprowadził projekty stron dla klientów (m.in. Beko, Bonduelle Food Service czy Froneri Polska). W WebWave – człowiek od marketingu i nie tylko.